Strona główna » Aktualności » Pozostałe » Komunikat Policji

Komunikat Policji
sobota, 18 września 2010 r., 19:25

Referat Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Poznań Północ w związku z otrzymanym pismem z Komendy Miejskiej Policji informuje, iż została odnotowana nowa metoda oszustwa kryminalnego polegająca na wyłudzaniu pieniędzy od osób starszych napotkanych na ulicach lub w ich domostwach.

Osoby te pytane są np. o drogę do szpitala, a następnie zapraszane do samochodu z prośbą o pilotaż. W pojeździe sprawcy wzbudzają u starszych ludzi litość, przekonując o trudnej sytuacji, jaka spotkała ich lub osoby im bliskie, które uległy wypadkowi i znajdują się w szpitalu itp. Przedstawiają m.in. koszty leczenia, odholowania pojazdu, które muszą niezwłocznie uregulować, a nie posiadają polskich środków płatniczych. Proszą o pożyczkę polskich złotych w zamian za znacznie większą kwotę dolarów czy innych walut lub pozostawiają w zastaw np. teczkę z dokumentacją choroby. Osoby starsze przekazują potrzebne pieniądze w dobrej wierze z chęci niesienia pomocy. Po dokonaniu oszustwa sprawcy oddalają się w nieznanym kierunku.

Ponadto, zdarza się, że sprawcy nachodzą starsze osoby lub są zapraszane przez nie do domów. Tam zwracają uwagę na to, skąd pobierane są kosztowności, po czym jeden ze sprawców zajmuje uwagę domownika, a drugi w tym czasie penetruje mieszkanie, niejednokrotnie zwiększając poniesione przez ofiarę straty.