90 lat Zgromadzenia Michalitów
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka   
wtorek, 4 października 2011 r., 18:30

90 lat Zgromadzenia Michalitów

„21 września 2011 roku minęło 90 lat od momentu, kiedy Kościół zatwierdził świeckie Towarzystwo «Powściągliwość i Praca» jako Zgromadzenie św. Michała Archanioła.

Błogsławiony ks. Bronisław Markiewicz
Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz przez cały okres swej działalności, aż do swojej śmierci (29 stycznia 1912 r.) słał prośby do Stolicy Apostolskiej, aby uznała Towarzystwo jako zgromadzenie zakonne oddane służbie wychowania ubogiej młodzieży.

Po zatwierdzeniu Zgromadzenia wspólnota borykała się z różnymi trudnościami. Placówki michalitów skupiały setki wychowanków, największą liczbę opuszczonych chłopców w Polsce. Kryzysy lat trzydziestych oraz wojny światowe nie przerwały charyzmatycznej działalności Zgromadzenia. Zwłaszcza II wojna światowa, która pochłonęła 15% michalitów, była próbą, którą wspólnota pokonała. Dwóch michalitów, ofiary systemu nazistowskiego, papież Jan Paweł II zaliczył w poczet błogosławionych (księży: Wojciecha Nierychlewskiego i Władysława Błądzińskiego). Ks. Wincenty Kuras dla ratowania dzieci i rodzin żydowskich został oskarżony o nielegalną działalność i razem z innymi Polakami rozstrzelany przez gestapo.

Wybitnymi wychowankami michalitów byli: np. tłumacz Koranu na język polski prof. Bielawski, czy zmarły biskup Jan Chrapek (18.10.2011 r. – 10. rocznica śmierci).

Lata powojenne przyniosły zupełnie inny wymiar w michalickiej posłudze. Zmiana nastąpiła po upaństwowieniu przez władze PRL-u michalickich placówek wychowawczych i szkół: podstawowych, zawodowych i gimnazjalnych.

Dziś Zgromadzenie św. Michała Archanioła pracuje w ponad 30 placówkach w Polsce i za granicą m.in.: w Kanadzie, na Karaibach, w Australii, Niemczech, Austrii, Paragwaju, Argentynie, Italii, Szwajcarii, na Białorusi, Ukrainie i Dominikanie. Michalici troszczą się o wychowanie młodego pokolenia, gdzie współczesny człowiek może odnaleźć utracony spokój ducha, dźwigającego troski dnia codziennego: chorobę, samotność, śmierć najbliższych, wierność powołaniu czy przeciwstawianiu się zła.”

Więcej artykułów w najnowszym numerze (5) dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”.

Rokrocznie w lipcu w Miejscu Piastowym odbywają się rekolekcje m.in. dla Rycerzy św. Michała Archanioła, czcicieli i wszystkich chętnych. Rekolekcje prowadzi ks. Piotr Prusakiewicz CSMA.

Zastęp Rycerstwa św. Michała Archanioła przy parafii Świętych Aniołów Stróżów serdecznie zaprasza na: Nowennę do św. Michała Archanioła i Aniołów w każdy poniedziałek o godz. 18:00 (oprócz m-cy października, listopada, maja i czerwca) oraz spotkania modlitewne w grupie w III piątek miesiąca po Mszy św. (ok. 19:15) w salce parafialnej.

Opracowała: Bogumiła Szlachetka.

Ostatnia aktualizacja: niedziela, 2 października 2011 r., 21:13
 

Któż jak Bóg!

Pogotowie modlitewne

Potrzebujesz modlitwy? Napisz swoją intencję, a Rycerze Świętego Michała Archanioła, za wstawiennictwem Chórów Anielskich, przedstawią ją Ojcu Niebieskiemu.


Uwaga:
w przesłanych intencjach będziemy modlić się na najbliższym spotkaniu naszego Zastępu.