Strona główna » O parafii » Historia parafii

Historia parafii

Nasza parafia powstała przez wydzielenie Osiedla Kosmonautów i ulic Osiedla Zagroda z parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na Naramowicach. Obecnie obejmuje bloki Osiedla Kosmonautów oraz ulice: Czarna Rola, Karbowska, Kłosowa, Pasterska, Skotarska, Słomiana, Włodarska i Żytnia.

Przegląd wydarzeń z historii parafii:

  • jesień 1988 - rozpoczęcie budowy tymczasowej kaplicy,
  • 24 grudnia 1988 - poświęcenie kaplicy przez ówczesnego Metropolitę Poznańskiego ks. arcybiskupa Jerzego Strobę,
  • 1 lipca 1989 - ustanowienie ośrodka duszpasterskiego pw. Świętych Aniołów Stróżów,
  • 1 stycznia 1991 - powstanie parafii, ks. Witold Parecki mianowany proboszczem parafii,
  • 7 kwietnia 1995 - rozpoczęcie budowy nowej świątyni; autorem projektu kościoła i zaplecza duszpasterskiego jest prof. inż. arch. Marian Fikus; do prac budowlanych przystąpiono wiosną 1997 roku,
  • 22 czerwca 2000 (Boże Ciało) - odprawiona została pierwsza Msza Święta w nowym kościele na zakończenie procesji Bożego Ciała,
  • 23 września 2000 - wmurowanie kamienia węgielnego przez biskupa Zdzisława Fortuniaka; wmurowany kamień węgielny składa się z dwóch części: jedna pochodzi z katedry poznańskiej, natomiast druga z sanktuarium św. Michała na górze Gargano we Włoszech,
  • 8 kwietnia 2007 - od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, Msze Święte w niedziele są odprawiane w nowym kościele, a w dni powszednie jeszcze w kaplicy,
  • 29 kwietnia 2007 - od tego dnia wszystkie Msze Święte w niedziele, święta i dni powszednie oraz nabożeństwa są odprawiane w nowym kościele.
Ostatnia aktualizacja: niedziela, 15 lutego 2015 r., 01:14