Strona główna

XVI Niedziela Zwykła (21.07.2024 r.)
sobota, 20 lipca 2024 r., 18:30

1. Dzisiaj XVI Niedziela Zwykła. Początek Tygodnia św. Krzysztofa (21-28 lipca br.) pod hasłem: Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata. Przed kościołem jest zbiórka do puszek na Akcję św. Krzysztof- grosz za kilometr szczęśliwie przejechany na misyjne pojazdy.


2. W TYGODNIU:


PONIEDZIAŁEK, 22 lipca 2024 r. - święto św. Marii Magdaleny.

- O godz. 18:00 nowenna do Św. Michała Archanioła i Świętych Aniołów Stróżów.

- Biuro parafialne nieczynne!


WTOREK, 23 lipca 2024 r. - święto św. Brygidy, patronki Europy.

- Adoracja od godz. 18:00.


ŚRODA, 24 lipca 2024 r. - wspomn. św. Kingi.

- Godz. 18:00 nowenna do MB Nieustającej Pomocy.


CZWARTEK, 25 lipca 2024 r. - święto św. Jakuba, apostoła.

- Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 20:00.


PIĄTEK, 26 lipca 2024 r. - wspomn. Świętych Joachima i Anny, rodziców NMP.


SOBOTA, 27 lipca 2024 r.

- O godz. 6:35 śpiewamy Godzinki ku czci NMP.


NIEDZIELA, 28 lipca 2024 r. XVII Niedziela Zwykła. Niedziela budowlana. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.


4. Okazja do spowiedzi codziennie pół godziny przed ranną i wieczorną Mszą św.


5. Trwa nabór 2024/2025 - na Studium Muzyki Liturgicznej, - Zapisy do Szkoły Katechistów na rok formacji 2024/2025 - Zachęcamy do podjęcia tej formacji, by móc w przyszłości służyć parafii.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Ks. Proboszczem!

 

6. W Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu możemy oglądać wystawę: Arcybiskup Antoni Baraniak w 120. rocznicę urodzin. Zachęcamy do jej obejrzenia!

 

7. Komunikaty Kurii informują i zapraszają na:

- Archidiecezjalną pielgrzymkę ludzi Chorych, Starszych i Niepełnosprawnych na Świętą Górę do Gostynia w sobotę 14 września br. Osoby zainteresowane zapraszamy do zakrystii, by się zapisać.

-  Rekolekcje dla małżeństw w Rokitnie (program w gablocie)

-  Pielgrzymkę w roku jubileuszowym do Italii, do Grobów Apostolskich i św. Franciszka w dniach od 15 do 22 marca 2025 r. Program w gablocie. Zapisy w Kurii.

 

8. Dziękujemy za sprzątanie kościoła oraz za porządkowanie terenu na zewnątrz i wokół naszego kościoła.

Zapraszamy chętne osoby do sprzątania kościoła w piątek po wieczornej Mszy świętej.

 

9. Ks. Proboszcz dziękuje za modlitwę w jego intencji i nadal prosi o modlitwę.

 

10. CZASOPISMA - zachęcamy do lektury czasopism katolickich: Przewodnik Katolicki, Mały Przewodnik Katolicki dla dzieci (wakacyjny na lipiec i sierpień), Gość Niedzielny, Misyjne Drogi, Trwajcie w miłości, Idźmy do Św. Józefa (nowy numer, odbiór w zakrystii).

 

11. UWAGA! Osoby, które zapisały się na wrześniową Pielgrzymkę Kraków - Podkarpacie  proszone są o wpłatę pozostałej kwoty w terminie do 30 lipca br.!


12. Konto bankowe parafii: Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętych Aniołów Stróżów w Poznaniu

nr konta: 47 1090 1362 0000 0000 3602 2323.

Wszystkim Ofiarodawcom za złożone ofiary i przekazane na konto bankowe

Serdecznie dziękujemy  i odwzajemniamy się modlitwą.


13. Dzieciom i młodzieży oraz ich nauczycielom i rodzicom wszystkich uczniów życzymy udanych wakacji i urlopów- życzymy też opieki Świętych Aniołów Stróżów.


14. Zmarła nasza Parafianka: - śp. Elżbieta Jaszczur z bl. 23

Ostatnia aktualizacja: sobota, 20 lipca 2024 r., 22:13
 
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka OVd   
sobota, 13 lipca 2024 r., 22:18

Rekolekcje Anielskie w Poznaniu (28-30.06.2024 r.)

Do Domu Rekolekcyjnego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu przybyło po raz IV ponad 50 rekolektantów, aby uczestniczyć w Rekolekcjach Anielskich. Rekolekcje trwały od 28.06. do 30.06.2024 r. Tematem rekolekcji był: Ps 8,6 oraz Święty Michał Archanioł.

Ksiądz Piotr Prusakiewicz CSMA - odniósł się do Ps 8,6, że jest to pieśń na cześć Pana Boga, ale z zadziwieniem się nad tym, kim jest człowiek. Jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga niewiele mniejsi od aniołów. Nasz Stwórca patrzy na każdego z nas z wielką troską i miłością. Psalm ten mówi, co daje nam do dyspozycji - „wszystko złożyłeś pod jego stopy: owce i bydło wszelakie, a także dzikie zwierzęta…”. To wszystko Pan Bóg stworzył dla człowieka, a aniołowie są duchami stworzonymi, by nam służyć. Człowiek ma ograniczenia fizyczne i w tym jesteśmy mniejsi od aniołów, ale jest, w czym jesteśmy więksi od aniołów. Dowiedzieliśmy się, że jesteśmy dziećmi Boga spokrewnionymi przez Krew Chrystusa, przyjmując Jego Krew, włączeni w Boskie życie, że Duch św. w nas mieszka i aniołowie są naszymi sługami.

Natomiast ksiądz Krzysztof Pelc CSMA - mówił nam że, „św. Michał mimo swojej godności, mimo znaczenia, jakie ma u Boga w świecie stworzonym, chętnie spieszy z pomocą w potrzebach duszy i ciała. On stoi u wezgłowia umierającego, kiedy toczy się ostatni bój o nasze zbawienie, a potem do nieba wprowadza”. Wspomina też o Godzinkach ku czci św. Michała Archanioła - nabożeństwo, które nawiązuje do Liturgii godzin. Ks. Krzysztof wspominał, że „przy drodze do Blizne znajduje się Góra św. Michała, tzw. Michałek, a na niej drewniana kapliczka związana z legendą o napadzie Tatarów i cudownym ocaleniu ludzi, którzy szukali tu schronienia. Odpierali ataki najeźdźców i modlili się o cudowne ocalenie. Podczas burzy ujrzeli spływające z nieba zastępy aniołów – rycerzy w białych szatach, którym przewodził św. Michał Archanioł. Miało to miejsce w 1624 r.”

 


Opracowanie: Bogumiła Szlachetka OVd


Homilie i konferencje można odsłuchać w niżej podanych linkach.

 

Ostatnia aktualizacja: sobota, 13 lipca 2024 r., 23:04
 
Rekolekcje Anielskie w Poznaniu (28-30.06.2024 r.) - ogłoszenie
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka OVd   

Od 28 czerwca (godz. 17:30) do 30 czerwca (godz. 14:00)

Rekolekcjonista: ks. Piotr Prusakiewicz CSMA, ks. Krzysztof Pelc CMSA

Temat: „Uczyniłeś go niewiele mniejszym od aniołów” Ps 8, 6

Miejsce: Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego, ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań

Ofiara: 340 zł – pokoje 2-osobowe, 370 zł - pokoje 1-osobowe z łazienkami

 

Zapisy: tel. 694 031 382


Dla mieszkających w Poznaniu istnieje możliwość uczestniczenia w rekolekcjach bez noclegów:

  • w piątek  kolacja,
  • w sobotę – obiad i kolacja,
  • w niedzielę – bez posiłków.

Ogólny koszt pobytu: 105 zł + ofiara dla kapłana.

 

 

Plan rekolekcji


Piątek 28.06.

17:30 – modlitwa do Ducha św., konferencja I

18:15 – kolacja

19:30 – Msza św. z nauką

20:30-21:30 – adoracja Najświętszego Sakramentu (nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, modlitwy rycerskie, Apel Jasnogórski)

 

Sobota 29.06.

Modlitwa poranna  prywatnie

8:00 – śniadanie

9:15 – Msza św. z nauką

10:45 – konferencja II

12:00 – konferencja III

13:00 – obiad

15:30 – koronka do Miłosierdzia Bożego, Droga krzyżowa

17:15 – konferencja IV

18:00 – kolacja

19:30-21:00 – adoracja Najświętszego Sakramentu (modlitwy rycerskie, uwielbienie i dziękczynienie, modlitwa o wylanie Ducha św. uzdrowienie duszy i ciała i uwolnienie z nałogów, Apel Jasnogórski)

 

Niedziela 30.06.

Modlitwa poranna prywatnie

8:00 – śniadanie

9:15 – Msza św. z nauką

10:45 – konferencja V

11:45 – nabożeństwo Eucharystyczne

12:30obiad

 
Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia
sobota, 11 maja 2024 r., 22:16

Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić».  Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.Podpisali Członkowie Rady Stałej

Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 2 maja 2024


Ostatnia aktualizacja: sobota, 11 maja 2024 r., 22:34
 
Pielgrzymka: Kraków i Podkarpacie (2-6.09.2024 r.)
sobota, 18 listopada 2023 r., 22:28

Pielgrzymka: Kraków i Podkarpacie

Kraków Białe Morza – Rzeszów – Markowa – Kalwaria Pacławska – Strachocina Miejsce Piastowe - Krosno – Kraków Łagiewniki

od 02.09.2024 do 06.09.2024

 

Dzień 1 - godzina 05.00 wyjazd do Krakowa – Centrum Jana Pawła II Białe Morza - msza św.

zwiedzanie po czasie wolnym przejazd do Tarnowa – zakwaterowanie – obiadokolacja - nocleg

 

Dzień 2 - Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyjazd z przewodnikiem

Rzeszów –  zwiedzanie: zamek Lubomirskich z zewnątrz, zabytkowe rzeszowskie wille, spacer Paniagą (ulica 3 Maja), Sanktuarium MB Rzeszowskiej, ogrody bernardyńskie, rynek i zabytkowy ratusz, Park Cichociemnych, rzeszowskie synagogi z zewnątrz - czas wolny.

Markowa – zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Polaków Ratujących Żydów - kościół św. Doroty

Sanktuarium bł. rodziny Ulmów – msza święta czas wolny

Przeworsk – spacer po rynku miasta i zwiedzanie Sanktuarium Bożego Grobu - przeworskie budownictwo drewniane z zewnątrz.

Pastewnik – jedyny żywy skansen na Podkarpaciu

Przejazd do Łańcuta, zakwaterowanie w hotelu Łańcut -  obiadokolacja - nocleg

 

Dzień 3 - po śniadaniu wyjazd z przewodnikiem.

Kalwaria Pacławska - msza święta w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Pacławskiej (Matki Bożej Słuchającej). Po mszy św. zwiedzanie obiektów kalwaryjskich. Następnie przejazd do Arłamowa – nowoczesnego Ośrodka Wypoczynkowo – Rekreacyjnego, (dawny ośrodek vipów PRL, miejsce internowania L. Wałęsy). Przejazd przez Posadę Rybotycką - zwiedzanie murowanej cerkwi obronnej, najstarszej zachowanej na ziemiach polskich. Następnie przez Birczę, Nienadową – miejsce dzieciństwa i młodości Aleksandra Fredry, przejazd do Pruchnika i zwiedzanie galicyjskiego miasteczka – drewniana zabudowa rynku, miejsce urodzenia bł. Bronisława Markiewicza oraz zwiedzanie XV - wiecznego kościoła św. Mikołaja z zabytkową zabudową.

Powrót do hotelu - obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 4 - Po śniadaniu wyjazd z przewodnikiem

Strachocina - msza święta w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej Sanktuarium Andrzeja Boboli. Zwiedzanie sanktuarium. Spacer do kaplicy na Bobolówce. Wyjazd do Miejsca Piastowego i zwiedzanie z kustoszem Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza. Następnie wyjazd do Krosna: zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła – pokaz wykonania przedmiotów z płynnego szkła oraz zwiedzanie krośnieńskich podziemi. Spacer po rynku z ciekawymi kamienicami. Czas wolny. Zwiedzanie Sanktuarim MB Murkowej oraz krośnieńskiej fary z ołtarzami ze szkła krośnieńskiego. Muzeum Lamp Naftowych.

Powrót do hotelu - obiadokolacja – nocleg.

 

Dzień 5 - po śniadaniu i wykwaterowaniu wyjazd w stronę Krakowa – msza święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - zwiedzanie sanktuarium po czasie wolnym i obiedzie powrót do Poznania.

 

Cena: 1600 zł od osoby

 

Świadczenia:

- przejazd autokarem (klimatyzacja video barek wc)

- zakwaterowanie w pokojach 2 osobowych z łazienką

- obiadokolacje – śniadania – obiad w drodze powrotnej

- wstępy do zwiedzanych obiektów

- ubezpieczenie

- przewodnik miejscowy


Serdecznie zapraszamy!

Parafia pw. Świętych Aniołów Stróżów w Poznaniu

 

Program pielgrzymki dostępny na stronie internetowej naszej parafii oraz na tablicy ogłoszeń parafialnych.

 

Zgłoszenia z wpłatą 500 zł oraz informacje szczegółowe w zakrystii.


Kontakt tel.: 61 820 08 21, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ostatnia aktualizacja: niedziela, 3 grudnia 2023 r., 00:01
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>