Strona główna

Nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej
środa, 1 maja 2024 r., 18:00
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej

Od 1 maja codziennie o godz. 18:00 odprawiać będziemy nabożeństwo majowe ku czci Matki Bożej.

Przychodźmy chętnie i licznie na to nabożeństwo.

Ostatnia aktualizacja: niedziela, 5 maja 2024 r., 11:54
 
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (19.05.2024 r.)
sobota, 18 maja 2024 r., 18:30

1. Dzisiaj uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

- Koniec okresu wielkanocnego.

 

- Przez cały miesiąc maj nabożeństwo majowe do NMP o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich - dzieci, młodzież i dorosłych - do uczestnictwa w tym nabożeństwie!!!

 

2. W TYGODNIU:

 

PONIEDZIAŁEK, 20 maja 2024 r. - święto NMP Matki Kościoła.

- Nieustający Różaniec pamięta o modlitwie różańcowej w wybranej godzinie dnia albo nocy.

Msza św. w intencji tej wspólnoty zostanie odprawiona wyjątkowo poza parafią.

- Kandydaci do Bierzmowania z naszej parafii przyjmą ten sakrament w kościele pw. św. Jana Bosko o godz. 18:00 przez posługę Ks. Biskupa Grzegorza Balcerka. Otoczmy tych kandydatów naszą modlitwą!

 

ŚRODA, 22 maja 2024 r.

- O godz. 18:00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w połączeniu z nabożeństwem majowym.

 

CZWARTEK, 23 maja 2024 r. - święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

- Po wieczornej Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 20:00.

- Tego dnia w Katedrze o godz. 11:00 Kapłani - Złoci Jubilaci dziękować będą za dar kapłaństwa pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

 

PIĄTEK, 24 maja 2024 r. - wspomn. NMP Wspomożycielki Wiernych.

- Dzień powszechnej modlitwy za Kościół w Chinach.

- Msza św. w intencji Ks. Proboszcza z okazji 45. r. święceń kapłańskich o godz. 18:30.

- Początek nowenny do Opatrzności Bożej w łączności z nabożeństwem majowym.

 

SOBOTA, 25 maja 2024 r.

- O godz. 6:35 śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

- O godz. 10:00 w Katedrze - święcenia kapłańskie.

- Z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka w dniach 25 i 26 maja br. obchodzone będą w Rzymie pierwsze Światowe Dni Dzieci.

 

3. NIEDZIELA, 26 maja 2024 r. - uroczystość Najświętszej Trójcy. Niedziela budowlana.

- Archidiecezjalny Marsz dla Życia pod hasłem „Bądźmy razem” połączony z Festynem Rodzinnym Caritas.

 

4. Okazja do spowiedzi codziennie pół godziny przed ranną i wieczorną Mszą św.

 

5. Zbliża się uroczystość BOŻEGO CIAŁA. Pomyślmy już o dekoracji naszych okien i domów (można wykorzystać te z ostatnich lat). Trasa tegorocznej procesji wyruszy z kościoła między blokami 16, 17, 18 w kierunku ul. Włodarskiej, przejdzie ul. Pasterską, skręci w ul. Czarna Rola i dalej ul. Skotarską w kierunku kościoła. Prosimy, aby ołtarze na tej trasie ustawili: I - mieszkańcy ulic Włodarskiej i Pasterskiej, II - mieszkańcy ul. Czarna Rola i Słomianej, III - rodzice ministrantów i Żywy Różaniec, IV- Parafialne Rady: Duszpasterska i Ekonomiczna oraz Czciciele Miłosierdzia Bożego. Mieszkańców  bloków i domów na trasie procesji prosimy o zainteresowanie i pomoc!

 

6. Dziękujemy za kolejne koperty z daniną diecezjalną, (Koperty na daninę diecezjalną są do zabrania ze stolików w kościele).

 

7. Dziękujemy za sprzątanie kościoła oraz za porządkowanie terenu na zewnątrz i wokół naszego kościoła.

- Zapraszamy chętne osoby do sprzątania kościoła w piątek po wieczornej Mszy świętej.

 

8. Ks. Proboszcz dziękuje za modlitwę w jego intencji i nadal prosi o modlitwę.

 

9. CZASOPISMA - zachęcamy do lektury czasopism katolickich: Przewodnik Katolicki, Mały Przewodnik Katolicki dla dzieci na miesiąc maj, Niedziela, Gość Niedzielny, Misyjne Drogi, kwartalnik „Idźmy do Świętego Józefa”, odbiór w zakrystii. Święty Wojciech proponuje dwa wydawnictwa w cenie rabatowej poświęcone Ks. Arcybiskupowi Baraniakowi: - książeczka „Droga ku wolności”, w cenie 8 zł i - komiks pt. „Odwaga i niezłomność”, w cenie 10 zł.


10. Konto bankowe parafii: Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętych Aniołów Stróżów w Poznaniu

nr konta: 47 1090 1362 0000 0000 3602 2323.

Wszystkim Ofiarodawcom za złożone ofiary i przekazane na konto bankowe serdecznie dziękujemy

i odwzajemniamy się modlitwą.

 

 

11. Zmarli nasi Parafianie: - śp. Stefan Kołdyka z bl. 7, - śp. Włodzimierz Kończal z bl. 19.

Ostatnia aktualizacja: sobota, 18 maja 2024 r., 23:05
 
Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia
sobota, 11 maja 2024 r., 22:16

Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić».  Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.Podpisali Członkowie Rady Stałej

Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 2 maja 2024


Ostatnia aktualizacja: sobota, 11 maja 2024 r., 22:34
 
Pielgrzymka: Kraków i Podkarpacie (2-6.09.2024 r.)
sobota, 18 listopada 2023 r., 22:28

Pielgrzymka: Kraków i Podkarpacie

Kraków Białe Morza – Rzeszów – Markowa – Kalwaria Pacławska – Strachocina Miejsce Piastowe - Krosno – Kraków Łagiewniki

od 02.09.2024 do 06.09.2024

 

Dzień 1 - godzina 05.00 wyjazd do Krakowa – Centrum Jana Pawła II Białe Morza - msza św.

zwiedzanie po czasie wolnym przejazd do Tarnowa – zakwaterowanie – obiadokolacja - nocleg

 

Dzień 2 - Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyjazd z przewodnikiem

Rzeszów –  zwiedzanie: zamek Lubomirskich z zewnątrz, zabytkowe rzeszowskie wille, spacer Paniagą (ulica 3 Maja), Sanktuarium MB Rzeszowskiej, ogrody bernardyńskie, rynek i zabytkowy ratusz, Park Cichociemnych, rzeszowskie synagogi z zewnątrz - czas wolny.

Markowa – zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Polaków Ratujących Żydów - kościół św. Doroty

Sanktuarium bł. rodziny Ulmów – msza święta czas wolny

Przeworsk – spacer po rynku miasta i zwiedzanie Sanktuarium Bożego Grobu - przeworskie budownictwo drewniane z zewnątrz.

Pastewnik – jedyny żywy skansen na Podkarpaciu

Przejazd do Łańcuta, zakwaterowanie w hotelu Łańcut -  obiadokolacja - nocleg

 

Dzień 3 - po śniadaniu wyjazd z przewodnikiem.

Kalwaria Pacławska - msza święta w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Pacławskiej (Matki Bożej Słuchającej). Po mszy św. zwiedzanie obiektów kalwaryjskich. Następnie przejazd do Arłamowa – nowoczesnego Ośrodka Wypoczynkowo – Rekreacyjnego, (dawny ośrodek vipów PRL, miejsce internowania L. Wałęsy). Przejazd przez Posadę Rybotycką - zwiedzanie murowanej cerkwi obronnej, najstarszej zachowanej na ziemiach polskich. Następnie przez Birczę, Nienadową – miejsce dzieciństwa i młodości Aleksandra Fredry, przejazd do Pruchnika i zwiedzanie galicyjskiego miasteczka – drewniana zabudowa rynku, miejsce urodzenia bł. Bronisława Markiewicza oraz zwiedzanie XV - wiecznego kościoła św. Mikołaja z zabytkową zabudową.

Powrót do hotelu - obiadokolacja, nocleg.

 

Dzień 4 - Po śniadaniu wyjazd z przewodnikiem

Strachocina - msza święta w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej Sanktuarium Andrzeja Boboli. Zwiedzanie sanktuarium. Spacer do kaplicy na Bobolówce. Wyjazd do Miejsca Piastowego i zwiedzanie z kustoszem Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza. Następnie wyjazd do Krosna: zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła – pokaz wykonania przedmiotów z płynnego szkła oraz zwiedzanie krośnieńskich podziemi. Spacer po rynku z ciekawymi kamienicami. Czas wolny. Zwiedzanie Sanktuarim MB Murkowej oraz krośnieńskiej fary z ołtarzami ze szkła krośnieńskiego. Muzeum Lamp Naftowych.

Powrót do hotelu - obiadokolacja – nocleg.

 

Dzień 5 - po śniadaniu i wykwaterowaniu wyjazd w stronę Krakowa – msza święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - zwiedzanie sanktuarium po czasie wolnym i obiedzie powrót do Poznania.

 

Cena: 1600 zł od osoby

 

Świadczenia:

- przejazd autokarem (klimatyzacja video barek wc)

- zakwaterowanie w pokojach 2 osobowych z łazienką

- obiadokolacje – śniadania – obiad w drodze powrotnej

- wstępy do zwiedzanych obiektów

- ubezpieczenie

- przewodnik miejscowy


Serdecznie zapraszamy!

Parafia pw. Świętych Aniołów Stróżów w Poznaniu

 

Program pielgrzymki dostępny na stronie internetowej naszej parafii oraz na tablicy ogłoszeń parafialnych.

 

Zgłoszenia z wpłatą 500 zł oraz informacje szczegółowe w zakrystii.


Kontakt tel.: 61 820 08 21, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ostatnia aktualizacja: niedziela, 3 grudnia 2023 r., 00:01
 
List Rektora KUL na Boże Narodzenie 2023 r.
poniedziałek, 25 grudnia 2023 r., 12:36

Lublin, Boże Narodzenie 2023

Przyjście Boga na ziemię wezwaniem do dialogu i pojednania

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia,

Drodzy Przyjaciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II!

Narodzenie Chrystusa to dla chrześcijan nie tylko wydarzenie historyczne, ale przede wszystkim wielka tajemnica wiary. Jej istotą jest przyjście samego Boga do człowieka, spotkanie się kochającego Stwórcy ze swoim stworzeniem. O tej niezwykłej pokorze Boga tak pisze św. Paweł: „Chrystus, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi” (Flp 2,6-7). A św. Cezary z Arles, jeden ze znanych kaznodziejów chrześcijańskich z V wieku, dodaje w tym samym duchu: „Nasz Pan Jezus Chrystus jest niebiańskim i prawdziwym miłosierdziem. Chociaż nikt Go nie szukał, sam dobrowolnie zstąpił z nieba i uniżył się, żeby nas wywyższyć”.

To niezwykłe spotkanie Boga z człowiekiem, które dokonało się w Betlejem, można określić mianem swoistego dialogu między niebem i ziemią. Syn Boży, wchodząc między ludzi, rozpoczął zbawczy dialog, pukając do bram naszych serc i prosząc cierpliwie o przyjęcie i wysłuchanie. Nasze życie jest próbą nieustannego odpowiadania na to wezwanie Boga. Tylko wtedy, gdy wsłuchamy się w Jego głos, gdy szczerze przedstawimy Mu swoje racje, konfrontując własne poglądy z Jego wolą, możemy rozwinąć się wewnętrznie i zbudować żywą relację z Chrystusem. Tylko wtedy, gdy nauczymy się spierać i godzić z Bogiem, będziemy w stanie uczciwie, szczerze i z pokorą rozmawiać z drugim człowiekiem.

Tymczasem obserwacja różnych sfer życia publicznego skłania do refleksji, że dialog z Bogiem traci coraz bardziej na znaczeniu, a wśród ludzi zamiast dialogu panuje kłótnia. Rozmówcy nie umieją i nie chcą wzajemnie się słuchać, nie potrafią ze spokojem przedstawiać swoich racji i dążyć do porozumienia, nie zależy im na poszukiwaniu prawdy, a na realizacji własnych interesów. Jeśli ten niebezpieczny proces nie zostanie powstrzymany i uzdrowiony za pomocą chrześcijańskich zasad, może on doprowadzić do zniszczenia więzów społecznych i poczucia wspólnoty, czego biblijnym symbolem jest pomieszanie języków i zakończona fiaskiem budowa wieży Babel. Niech więc rozpoczęty w stajni betlejemskiej dialog Stwórcy ze światem stanie się dzisiaj okazją do głębszego spojrzenia na rolę dialogu w naszej relacji z Bogiem i z ludźmi.

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 25 grudnia 2023 r., 12:50
Przeczytaj całość...
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>