Strona główna » Grupy duszpasterskie » Zastęp Rycerstwa św. Michała Archanioła » Zjazd Animatorów i Rekolekcje w Górkach koło Garwolina 2013 r.

Zjazd Animatorów i Rekolekcje w Górkach koło Garwolina 2013 r.
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka   
piątek, 27 września 2013 r., 23:12

Kazania ks. Piotra Prusakiewicza
głoszone podczas Zjazdu Animatorów
i Rekolekcji w Górkach
koło Garwolina
28.06.2013 ? 03.07.2013 r.

28 czerwca 2013 roku ok. czterdziestu Animatorów Zastępów Rycerstwa św. Michała Archanioła przyjechało do Górek k/Garwolina, aby uczestniczyć w corocznych obradach pod przewodnictwem Generalnego Animatora ks. Piotra Prusakiewicza CSMA. Spotkania odbywały się w Domu Rekolekcyjnym Księży Michalitów przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Ołtarz w Sanktuarium

Codziennie rano Eucharystia z obszernym kazaniem, a po śniadaniu uczestnictwo w obradach, na których każdy referował całoroczną działalność w swoim Zastępie. Animatorzy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami dotyczącymi m.in. wydarzeń i faktów wartych rozpropagowania. Po obiedzie dalszy ciąg obrad i konferencje, po kolacji modlitwy rycerskie, całonocna Adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Najmłodszą uczestniczką Zjazdu w tym roku była dwumiesięczna Dorotka.

Dorotka, najmłodsza uczestniczka

Animatorzy z ks. Piotrem Prusakiewiczem

Zjazd zakończył się 30 czerwca, a po południu rozpoczęły się dla wszystkich zainteresowanych rekolekcje pt.: „Święte Duchy, Święte Księgi” pod przewodnictwem rekolekcjonisty ks. Piotra Prusakiewicza CSMA. Przyjechało ok. 80 osób z całej Polski. Wszystkie miejsca noclegowe wypełnione były po brzegi, nawet te na ostatnim piętrze. Każdy chciał znaleźć tu chwilę spokoju, przemyśleć swoje codzienne troski i kłopoty, czegoś doświadczyć, spotkać życzliwych ludzi.

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

Okazji było wiele, bo też bogaty był program: Msze św. z kazaniami, konferencje, spotkania w grupach, rozmowy z księdzem, Adoracje Najświętszego Sakramentu, modlitwy rycerskie, Droga Krzyżowa alejką przez świerkowy lasek w towarzystwie śpiewających ptaków.

Droga Krzyżowa

Rozmowy z księdzem

Nowością tegorocznych rekolekcji był prosty sposób modlitwy: Lectio Divina. Poniżej troszeczkę informacji na temat tej modlitwy.

Papież Benedykt XVI w październiku 2012 roku ogłosił Rok Wiary. Jedno z największych błogosławieństw, jakie Bóg zlewa na współczesny Kościół. Uczniowie Jezusa są wezwani do tego, aby przez jeden rok w życiu liturgicznym przyjrzeć się swojej wierze i wierze Kościoła. Dokumentem, którym przygotował Rok Wiary był list apostolski „Portam fidei” skierowany do wspólnoty Kościoła. W tym liście papież mówi: «nie możemy się zgodzić, aby sól zwietrzała, a światło trzymane było pod korcem». Papież dostrzega, że we wspólnocie Kościoła brakuje tego pochylenia się nad Słowem Bożym.

Jak zamienić Słowo Boże w modlitwę?

„Praktyczny Kurs Modlitwy” to prosta książeczka skierowana do ludzi w każdym wieku, którzy żyją w codziennym świecie. Modlitwa biblijna wymaga pewnej metody, są pokazane trzy punkty, przez które człowiek przechodzi, modląc się.

Istotą metody jest jej podział na:

  • czytanie (lectio),
  • medytację (meditatio),
  • modlitwę (oratio).

Poniżej podane są adresy stron internetowych, na których możesz dowiedzieć się więcej na temat tej formy modlitwy.

Niech Pan da łaskę wytrwania.

Zakończenie rekolekcji. Grupa rekolektantów

Posłuchaj i obejrzyj więcej:

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 30 września 2013 r., 19:45
 

Któż jak Bóg!

Pogotowie modlitewne

Potrzebujesz modlitwy? Napisz swoją intencję, a Rycerze Świętego Michała Archanioła, za wstawiennictwem Chórów Anielskich, przedstawią ją Ojcu Niebieskiemu.


Uwaga:
w przesłanych intencjach będziemy modlić się na najbliższym spotkaniu naszego Zastępu.