Strona główna » Aktualności » Pozostałe

Pozostałe aktualności

W dziale Pozostałe aktualności zamieszczane są informacje, które nie pasują do żadnej z istniejących kategorii. Informacje archiwalne można znaleźć w Archiwum.



Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia
sobota, 11 maja 2024 r., 22:16

Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić».  Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.



Podpisali Członkowie Rady Stałej

Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 2 maja 2024


Ostatnia aktualizacja: sobota, 11 maja 2024 r., 22:34
 
List Rektora KUL na Boże Narodzenie 2023 r.
poniedziałek, 25 grudnia 2023 r., 12:36

Lublin, Boże Narodzenie 2023

Przyjście Boga na ziemię wezwaniem do dialogu i pojednania

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia,

Drodzy Przyjaciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II!

Narodzenie Chrystusa to dla chrześcijan nie tylko wydarzenie historyczne, ale przede wszystkim wielka tajemnica wiary. Jej istotą jest przyjście samego Boga do człowieka, spotkanie się kochającego Stwórcy ze swoim stworzeniem. O tej niezwykłej pokorze Boga tak pisze św. Paweł: „Chrystus, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi” (Flp 2,6-7). A św. Cezary z Arles, jeden ze znanych kaznodziejów chrześcijańskich z V wieku, dodaje w tym samym duchu: „Nasz Pan Jezus Chrystus jest niebiańskim i prawdziwym miłosierdziem. Chociaż nikt Go nie szukał, sam dobrowolnie zstąpił z nieba i uniżył się, żeby nas wywyższyć”.

To niezwykłe spotkanie Boga z człowiekiem, które dokonało się w Betlejem, można określić mianem swoistego dialogu między niebem i ziemią. Syn Boży, wchodząc między ludzi, rozpoczął zbawczy dialog, pukając do bram naszych serc i prosząc cierpliwie o przyjęcie i wysłuchanie. Nasze życie jest próbą nieustannego odpowiadania na to wezwanie Boga. Tylko wtedy, gdy wsłuchamy się w Jego głos, gdy szczerze przedstawimy Mu swoje racje, konfrontując własne poglądy z Jego wolą, możemy rozwinąć się wewnętrznie i zbudować żywą relację z Chrystusem. Tylko wtedy, gdy nauczymy się spierać i godzić z Bogiem, będziemy w stanie uczciwie, szczerze i z pokorą rozmawiać z drugim człowiekiem.

Tymczasem obserwacja różnych sfer życia publicznego skłania do refleksji, że dialog z Bogiem traci coraz bardziej na znaczeniu, a wśród ludzi zamiast dialogu panuje kłótnia. Rozmówcy nie umieją i nie chcą wzajemnie się słuchać, nie potrafią ze spokojem przedstawiać swoich racji i dążyć do porozumienia, nie zależy im na poszukiwaniu prawdy, a na realizacji własnych interesów. Jeśli ten niebezpieczny proces nie zostanie powstrzymany i uzdrowiony za pomocą chrześcijańskich zasad, może on doprowadzić do zniszczenia więzów społecznych i poczucia wspólnoty, czego biblijnym symbolem jest pomieszanie języków i zakończona fiaskiem budowa wieży Babel. Niech więc rozpoczęty w stajni betlejemskiej dialog Stwórcy ze światem stanie się dzisiaj okazją do głębszego spojrzenia na rolę dialogu w naszej relacji z Bogiem i z ludźmi.

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 25 grudnia 2023 r., 12:50
Przeczytaj całość...
 

U  W  A  G  A!

INFORMACJA O POMOCY DLA UCHODŹCÓW

WOJENNYCH Z UKRAINY

1. W związku z działaniami wojennymi w Ukrainie i możliwością przybycia uchodźców ukraińskich Caritas Archidiecezji Poznańskiej organizuje zbiórkę ofiar pieniężnych i darów rzeczowych, które zostaną wykorzystane w ośrodkach dla uchodźców na terenie naszej Archidiecezji.

 

2. W sobotę 26 lutego w godzinach 10:00 - 16:00 w kościele Nawiedzenia NMP (Bohaterów II Wojny Światowej 88, 61 -382 Poznań, Rataje) przeprowadzona zostanie zbiórka na ośrodki, w których będziemy przyjmować ukraińskich uchodźców.

Zbieramy tylko nowe, następujące rzeczy: koce, pościele, kołdry, poduszki, ręczniki, termosy, kubki termiczne, kosmetyki osobiste (szczoteczka i pasta zębów, żel pod prysznic, szampon itp.), środki pomocy medycznej: opatrunki, bandaże itp.

Żywność:

  • dania gotowe w słoikach, takie jak m.in.: gołąbki, pulpety, fasolka

  • produkty długoterminowe, takie jak: ryż, kasza, makaron


3. W naszej Parafii zbiórka wyszczególnionych darów odbędzie się w Środę Popielcową przed i po każdej Mszy świętej.

 

4. Informujemy również, że Caritas Poznańska organizuje internetową zbiórkę pieniędzy na rzecz Ukraińców: https://caritaspoznan.pl/akcje/pomoc-dla-Ukrainy.

Ostatnia aktualizacja: sobota, 5 marca 2022 r., 17:37
 
środa, 8 grudnia 2021 r., 21:42

Zakończenie tegorocznej edycji konkursu „Zielony Poznań”

Dnia 4 grudnia w Osiedlowym Domu Kultury „Orbita” miało miejsce zakończenie XXVIII edycji konkursu „Zielony Poznań”. Uczestnicy tegorocznego konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki. Po zakończeniu koncertowali akordeoniści, wykonując „Melodie ze Świata”.

Dziękujemy Przewodniczącemu Rady Osiedla Zbigniewowi Michalakowi i Komisji Konkursowej: Marii Groszewskiej, Beacie Kurzycy i Piotrowi Gaworzewskiemu za pracę na rzecz organizacji konkursu na terenie Osiedla Kosmonautów i Starych Winograd Wschód.

Ostatnia aktualizacja: środa, 8 grudnia 2021 r., 21:52
 
Informacje ws. transmisji Mszy św.
Wpisany przez aniol   
sobota, 14 marca 2020 r., 17:58

Sobota

19:00 TVP Poznań (fara poznańska)

Niedziela

7:00 - TVP 1

9:00 - Program Pierwszy Polskiego Radia

9:30 - Telewizja TRWAM

10:00 - Radio EMAUS (katedra poznańska)

11:00 - TVP 1

13:00 - TVP POLONIA

19:00 - Program Pierwszy Polskiego Radia

Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie: lista transmisji z kościołów Archidiecezji Poznańskiej.

Ostatnia aktualizacja: czwartek, 11 czerwca 2020 r., 10:01
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>