Strona główna » Grupy duszpasterskie » Zastęp Rycerstwa św. Michała Archanioła

Zastęp Rycerstwa św. Michała Archanioła

Zapraszamy na nabożeństwo do św. Michała Archanioła i św. Aniołów Stróżów w każdy poniedziałek o godz. 18:00 oprócz miesięcy: maja, czerwca i października.

Spotkania Zastępu Rycerstwa Świętego Michała Archanioła w każdy III piątek miesiąca po wieczornej Mszy świętej o godz. 19:15.

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy dysponują czasem i pomysłami do współpracy.

Zgłoszenia u animatora Zastępu (tel.: 694-031-382).

Ostatnia aktualizacja: czwartek, 27 stycznia 2011 r., 20:31


Trzy imiona - drogowskazy
na drodze do Boga

Nikt nie wie, ilu jest aniołów. Św. Jan w Apokalipsie pisze: „Liczba ich była miriady miriad i tysiące tysięcy”.

Z imienia znamy tylko trzech spośród owej anielskiej armii. Pan Bóg objawił nam w Piśmie Świętym imiona trzech z siedmiu aniołów stojących w pogotowiu u tronu Boga i wchodzących przed majestat Pański.

Imiona Archaniołów pochodzą z języka hebrajskiego; są teozofoniczne, tzn. odnoszą się do Boga:

MICHAEL (MICHAŁ) - KTÓŻ JAK BÓG!
GABRIEL - BÓG JEST MOJĄ MOCĄ!
RAFAEL (RAFAŁ) - BÓG UZDRAWIA!

Owe archanielskie imiona wyrażają wystarczająco dużo dla naszego zrozumienia spraw Bożych.

Żadne z tych imion nie oznacza czegoś drugorzędnego, czegoś, bez czego dałoby się obejść, pozostając mimo to we właściwej relacji z Bogiem.

Bycie w niezgodności z ich przesłaniem oznacza stoczenie się na pozycję przeciwnika Boga - Szatana.

Wyostrzmy więc słuch sumienia,
Patrzmy uważnie oczami wiary na świat,
Bo nie wystarczy, by anioł dawał dobre natchnienia;
Potrzeba jeszcze, by zostały one przez ludzi przyjęte.
A my tak często owo błogosławieństwo –
Aniołów samych i ich opiekę – lekkomyślnie odrzucamy.
Otwórzmy oczy naszych serc na ich obecność.

ONI TU SĄ. NAPRAWDĘ.
ANIOŁOWIE -
POMOCNICY BOGA I PRZYJACIELE LUDZI.
 
Rekolekcje wielkopostne głoszone przez ks. Piotra Prusakiewicza w parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Poznaniu
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka   
niedziela, 25 marca 2012 r., 17:52

Rekolekcje wielkopostne w parafii
pw. Nawrócenia Świętego Pawła w Poznaniu
w dniach od 10 – 14 marca 2012 r.

„Święci przez uroczyste ślubowanie zobowiązali się nie tracić czasu, każdą sekundę, poświęcać temu, co najlepsze. Postępowali w tym za natchnieniem Ducha Świętego, który nas do tego zobowiązuje. Człowiek jest przecież na ziemi pielgrzymem, a ten musi podróżować. Jest robotnikiem w winnicy, a ten musi się męczyć. Jest żołnierzem na polu bitwy, a tam naprawdę nie ma czasu do stracenia. Biegaczem na wyścigach, a tam trzeba się spieszyć. Prawdziwe obrazy, które sam Duch Święty nieustannie stawia przed nasze oczy, aby nas zachęcić do dobrego wykorzystania czasu”.
(myśl św. Józefa Freinademetza SVD)

W myśl św. Józefa, mieszkańcy parafii pw. Nawrócenia św. Pawła nie stracili czasu, ale wystartowali w rekolekcjach głoszonych przez ks. Piotra Prusakiewicza CSMA, redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Któż jak Bóg” i kwartalnika „The Angels” oraz Generalnego Animatora Rycerstwa Świętego Michała Archanioła.

Rekolekcje odbyły się w dniach od 10 marca do 14 marca w 2012 r. Po Mszach św. można było usłyszeć rekolekcje stanowe, które ks. Piotr skierował do kobiet i mężczyzn oraz młodzieży. Ksiądz rekolekcjonista przybliżał wiernym, czym jest prawdziwa miłość, jaki sens ma choroba i cierpienie oraz jaką wartość ma modlitwa w naszym życiu.

Przypomniał również o sakramencie Eucharystii, który jest drogą do Boga i fundamentem naszych domów. Bóg jako fundament naszych rodzin. „Jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Zdanie to wyznacza wyraźnie hierarchę, jaką powinniśmy się kierować, chcąc wznieść dom na skale. Najważniejsze miejsce zajmuje Bóg, to On scala rodzinę, naprawia relacje, daje siłę w trudnych sytuacjach.

Podczas trwania rekolekcji, w kruchcie kościoła prowadzona była sprzedaż kiermaszowa książek o tematyce anielskiej, figurek św. Michała Archanioła, obrazków z modlitwą oraz czasopisma „Któż jak Bóg” i „The Angels”.

Kiermasz obsługiwali Rycerze św. Michała Archanioła z parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów i kościoła pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu.

Święty Paweł z Tarsu

Święty Paweł w Drugim Liście do Tymoteusza (4, 7-8) pisze:
„W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego”.

Myślę, że wierni z tej parafii zachowają w pamięci tyle pięknych słów wypowiedzianych podczas rekolekcji przez ks. Prusakiewicza z wielką miłością do każdego człowieka. Tak jak św. Paweł, bieg rekolekcji ukończyli, wiarę zachowają, a wieniec sprawiedliwości otrzymają wszyscy, którzy czekają na przyjście Pana.

W galerii dostępne są zdjęcia zrobione podczas rekolekcji, a także nagrania nauk rekolekcyjnych.
Ostatnia aktualizacja: środa, 9 maja 2018 r., 09:06
 
Obchody Roku Jubileuszowego
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka   
niedziela, 26 lutego 2012 r., 22:16

Zastęp Rycerstwa św. Michała Archanioła rozpoczął Inaugurację Roku Jubileuszowego w niedzielę 29 stycznia 2012 roku, Mszą św. o godz. 18:30 w intencji Kapłanów, Sióstr Michalitek, Rycerzy i czcicieli św. Michała Archanioła.

Uroczystej Mszy św. z czytaniami i procesją darów, przewodniczył proboszcz parafii ks. kanonik Witold Parecki.

Ostatnia aktualizacja: niedziela, 26 lutego 2012 r., 23:07
Więcej…
 
Obchody Jubileuszu 100. rocznicy śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka   
sobota, 28 stycznia 2012 r., 19:25

Od 29 stycznia 2012 r. do 30 stycznia 2013 r. obchodzony będzie rok jubileuszowy z okazji 100. rocznicy śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza…

Ostatnia aktualizacja: sobota, 28 stycznia 2012 r., 23:58
Więcej…
 
90 lat Zgromadzenia Michalitów
Wpisany przez Bogumiła Szlachetka   
wtorek, 4 października 2011 r., 19:30

90 lat Zgromadzenia Michalitów

„21 września 2011 roku minęło 90 lat od momentu, kiedy Kościół zatwierdził świeckie Towarzystwo «Powściągliwość i Praca» jako Zgromadzenie św. Michała Archanioła.

Błogsławiony ks. Bronisław Markiewicz
Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz

Błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz przez cały okres swej działalności, aż do swojej śmierci (29 stycznia 1912 r.) słał prośby do Stolicy Apostolskiej, aby uznała Towarzystwo jako zgromadzenie zakonne oddane służbie wychowania ubogiej młodzieży.

Po zatwierdzeniu Zgromadzenia wspólnota borykała się z różnymi trudnościami. Placówki michalitów skupiały setki wychowanków, największą liczbę opuszczonych chłopców w Polsce. Kryzysy lat trzydziestych oraz wojny światowe nie przerwały charyzmatycznej działalności Zgromadzenia. Zwłaszcza II wojna światowa, która pochłonęła 15% michalitów, była próbą, którą wspólnota pokonała. Dwóch michalitów, ofiary systemu nazistowskiego, papież Jan Paweł II zaliczył w poczet błogosławionych (księży: Wojciecha Nierychlewskiego i Władysława Błądzińskiego). Ks. Wincenty Kuras dla ratowania dzieci i rodzin żydowskich został oskarżony o nielegalną działalność i razem z innymi Polakami rozstrzelany przez gestapo.

Wybitnymi wychowankami michalitów byli: np. tłumacz Koranu na język polski prof. Bielawski, czy zmarły biskup Jan Chrapek (18.10.2011 r. – 10. rocznica śmierci).

Lata powojenne przyniosły zupełnie inny wymiar w michalickiej posłudze. Zmiana nastąpiła po upaństwowieniu przez władze PRL-u michalickich placówek wychowawczych i szkół: podstawowych, zawodowych i gimnazjalnych.

Dziś Zgromadzenie św. Michała Archanioła pracuje w ponad 30 placówkach w Polsce i za granicą m.in.: w Kanadzie, na Karaibach, w Australii, Niemczech, Austrii, Paragwaju, Argentynie, Italii, Szwajcarii, na Białorusi, Ukrainie i Dominikanie. Michalici troszczą się o wychowanie młodego pokolenia, gdzie współczesny człowiek może odnaleźć utracony spokój ducha, dźwigającego troski dnia codziennego: chorobę, samotność, śmierć najbliższych, wierność powołaniu czy przeciwstawianiu się zła.”

Więcej artykułów w najnowszym numerze (5) dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”.

Rokrocznie w lipcu w Miejscu Piastowym odbywają się rekolekcje m.in. dla Rycerzy św. Michała Archanioła, czcicieli i wszystkich chętnych. Rekolekcje prowadzi ks. Piotr Prusakiewicz CSMA.

Zastęp Rycerstwa św. Michała Archanioła przy parafii Świętych Aniołów Stróżów serdecznie zaprasza na: Nowennę do św. Michała Archanioła i Aniołów w każdy poniedziałek o godz. 18:00 (oprócz m-cy października, listopada, maja i czerwca) oraz spotkania modlitewne w grupie w III piątek miesiąca po Mszy św. (ok. 19:15) w salce parafialnej.

Opracowała: Bogumiła Szlachetka.

Ostatnia aktualizacja: niedziela, 2 października 2011 r., 22:13
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 10

Pogotowie modlitewne

Potrzebujesz modlitwy? Napisz swoją intencję, a Rycerze Świętego Michała Archanioła, za wstawiennictwem Chórów Anielskich, przedstawią ją Ojcu Niebieskiemu.


Uwaga:
w przesłanych intencjach będziemy modlić się na najbliższym spotkaniu naszego Zastępu.