Strona główna » Aktualności » Pozostałe

Pozostałe aktualności

W dziale Pozostałe aktualności zamieszczane są informacje, które nie pasują do żadnej z istniejących kategorii. Informacje archiwalne można znaleźć w Archiwum.Informacje ws. transmisji Mszy św.
Wpisany przez aniol   
sobota, 14 marca 2020 r., 17:58

Sobota

19:00 TVP Poznań (fara poznańska)

Niedziela

7:00 - TVP 1

9:00 - Program Pierwszy Polskiego Radia

9:30 - Telewizja TRWAM

10:00 - Radio EMAUS (katedra poznańska)

11:00 - TVP 1

13:00 - TVP POLONIA

19:00 - Program Pierwszy Polskiego Radia

Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie: lista transmisji z kościołów Archidiecezji Poznańskiej.

Ostatnia aktualizacja: czwartek, 11 czerwca 2020 r., 10:01
 
Apel służb ratowniczych o oznaczenie ICE

Prośba Akademii Medycznej

Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i wszyscy inni, którzy interweniują na miejscu wypadków, wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą kontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych.

W/w służby zaproponowały, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy takiej osobie znaleźć. Szybki kontakt pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.

Ratownicy zaproponowali, aby każdy w swoim telefonie umieścił na liście kontaktów osobę, z którą należy się skontaktować w nagłych wypadkach. Numer takiej osoby należy zapisać pod międzynarodowym skrótem ICE (ang. In Case of Emergency). Wpisanie więcej niż jednej osoby do takiego kontaktu wymagałoby następującego oznaczenia: ICE1, ICE2, ICE3, itd.

Oznakowanie zdecydowanie ułatwiłoby pracę wszystkim służbom ratowniczym. Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje, a może ocalić życie. Akcja ma zasięg europejski. Wpiszcie ten numer teraz do swojej komórki, bo potem zapomnicie i powiedzcie o tej akcji innym, dzięki temu możemy ocalić komuś życie!

Poniżej umieszczamy także linki do prezentacji multimedialnych nt. postępowania w przypadku wylewu i zawału:

 
Komunikat Policji
sobota, 18 września 2010 r., 18:25

Referat Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Poznań Północ w związku z otrzymanym pismem z Komendy Miejskiej Policji informuje, iż została odnotowana nowa metoda oszustwa kryminalnego polegająca na wyłudzaniu pieniędzy od osób starszych napotkanych na ulicach lub w ich domostwach.

Osoby te pytane są np. o drogę do szpitala, a następnie zapraszane do samochodu z prośbą o pilotaż. W pojeździe sprawcy wzbudzają u starszych ludzi litość, przekonując o trudnej sytuacji, jaka spotkała ich lub osoby im bliskie, które uległy wypadkowi i znajdują się w szpitalu itp. Przedstawiają m.in. koszty leczenia, odholowania pojazdu, które muszą niezwłocznie uregulować, a nie posiadają polskich środków płatniczych. Proszą o pożyczkę polskich złotych w zamian za znacznie większą kwotę dolarów czy innych walut lub pozostawiają w zastaw np. teczkę z dokumentacją choroby. Osoby starsze przekazują potrzebne pieniądze w dobrej wierze z chęci niesienia pomocy. Po dokonaniu oszustwa sprawcy oddalają się w nieznanym kierunku.

Ponadto, zdarza się, że sprawcy nachodzą starsze osoby lub są zapraszane przez nie do domów. Tam zwracają uwagę na to, skąd pobierane są kosztowności, po czym jeden ze sprawców zajmuje uwagę domownika, a drugi w tym czasie penetruje mieszkanie, niejednokrotnie zwiększając poniesione przez ofiarę straty.